Tefekkür...

'Sizin Yazdıklarınız' forumunda Tahsin EMİN tarafından 24 Eki 2017 tarihinde açılan konu

1. Tahsin EMİN

Tahsin EMİN Gayretli Üye Üye

Tefekkür, maneviyatımızı ve yaşantımızı güzelliştiren şey'dir. Çünkü insan, tefekkürle, kendisini, mazisini ve geleceğini ve yaşamını sorgular. İnandığı değerlerle kendisini mukayese eder.
    Tabi bir de bunun yanında insan, bazı şey'ler noktasında tefekkür eder, mesaj'daki hassasiyeti, inceliği, zerafeti anlamaya çalışır. Ve kendisinde var olan şey'in, tefekkür ettiği şey'le uyumunu gözden geçirir.
    Şöyle bir örnek verelim ki mes'ele anlaşılmış olsun.
    Konumuz Allah'a iman olsun. Diyeceksiniz ki bundan kolay ne vardır? Elbet öyle de, ayetler üzerinde, manasını tasdik ettiğimiz cümle üzerinde biraz düşünecek olursak, işte sanki o kolay olmuyormuş gibi bir düşünce de kalplerimizi dağlıyor.
    Çünkü, Allah'a iman'da önce "inkar" sözkonusu. Yani "reddetmek", "kabul etmemek..." Direk Allah'a iman etsek bir sıkıntı yok gibi ama, iman'dan önce reddetmek, inkar etmek, kabul etmemek merkezde olduğundan, içimizde bir düşünce de hasıl olmuyor değildir. Bu düşünce de "korkumuz"dan başka bir şey değildir. Çünkü, önce reddetmek sözkonusu ise, "iman"da biz neyi reddetttik, ki arkasından Allahü Teala'yı kabullendik..?
    Bazen buraları tefekkür etmeden geçemiyorum, geçemiyoruz...
    Örnek:
    Kelime-i Tevhid:
    "La ilahe illallah..."
    Şu küçüçük kelime de dahi "inkar" belirdi...
    "İlah yoktur. (Ya da ilahlara hayır..!!!) Ancak Allah vardır..."
    Kelime-i Şehadet:
    "Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü verasülüh..."
    Bunda da aynı şey sözkonusu.
    "Şehadet ederim ki, ilah yoktur (ve onları reddediyorum). Şehadet ederim ki ancak Allah vardır. (Hz) Muhammed (SAV) O'nun kulu ve Rasülü'dür..."
    Bir ayet:
    "Kim Tağut'u inkar (red) edip (ve akabinde) Allah'a iman ederse... (...)" (Bakara, 256)
    Bu ayette de aynı şey sözkonusu...
    Enterasan değil mi?
    Önce red, sonra Allah'ı kabul ve tasdik... Amanne...
    Demek reddettiklerimizi de tanımak durumundayız.
    O zaman soralım:
    "Kim neyi tanıdı ve reddetti ve akabinde her şeyin Sahibi Allah'ı tasdik etti ve kabul etti..?"
    İşte bendeniz, tefekkür ediyorum bu ve buna benzer hususlara...
    Rabb'im, istediği şekliyle kendine iman etmeyi bizlere ihsan eylesin..
    Selamlar dostlar... Hayırlı geceler...