Oku ama ANLA!

'Kur'an-ı Kerim' forumunda Çelebi tarafından 7 Eyl 2017 tarihinde açılan konu

?

Kur'an-ı Kerim'i Anlıyor musunuz?

1. Evet anlayarak okuyorum

0 oy
    0.0%
  2. Hayır sadece Arapça metnini okuyorum

2 oy
    100.0%
  1. Çelebi

Çelebi Üye Üye

Bugün sizlere yüce kitabımız ve açık mucizemiz Kur'an-ı Kerim hakkında bazı görüşlerimi ifade etmek isterim.

Sevgili okurlar mesele aslında çok basit. Yüce kitabımız metinsel olarak mucizevi bir kitaptır o sebeple indirildiği dilde okumak ibadet sayılmaktadır - öyledir de. Ancak maalesef günümüzde bu ibadet bir gelenek gibi tekrar etmekten ibaret olmuş. Birine bir ayetin anlamını söyleyince "Kur'an'da bu var mı?" diye şaşırıp kalıyor ve o kişiler arasında belki yılda 20-30 hatim indirenler de oluyor.

Kur'an derin manalar taşıyor olsa da temelde mesajı anlaşılır ve basittir. Kimseden bulmaca-bilmece farklı anlam bulma oyunları beklemez. O sebeple en azından ulemanın tavsiyesine binaen yazılan meal kitapları okunmalıdır. Güç yetiyorsa bir de anlaşılır bir dille yazılmış tefsir kitaplarına da bakılmalıdır. Sadece yüzüne okuyup manasından bir haber yaşamak kesinlikle yanlış bir davranıştır ancak bu "Arapça metni okunmasın" diye asla algılanmamalı birine Allah'ın bize seslendiği lisan ile gönül kabartmalı diğerine de "Allah bize neler söylüyor" niyeti ile kulak kabartmalıyız.

2. Cenan

Cenan Gayretli Üye Üye

Kur'an-ı Kerim sizin deyiminizle "anlaşılır ve basit" ise bu kadar cilt cilt kitaplar yazılmasına (tefsir), tv lerde; "Kur'an-ı Kerim basit ve anlaşılır bir dille yazılmış, her okuyan rahatlıkla anlar" deyipte saatlerce bir ayeti açıklamaya çalışan hocalara ne demeli?

3. Çelebi

Çelebi Üye Üye

En doğrusunu yüce yaradan bilir ancak Kur'anı Kerimin mesajının apaçık olduğunu düşünürüm. Tefsir kitapları tabii ki önemlidir ancak onun dışında yüce kitabımızla bazı sayılar, ayet sayıları ve benzeri değerler üzerinden bir nevi -haşa- falcılık oynamak çok zararlıdır.

4. muallim08

muallim08 Profesyonel Üye Üye

Güncellenmiş olsun. :)