Mide ağrısına ne iyi gelir: Mide ağrısı için bitkisel tedavi

'Aile ve Sağlık' forumunda Büşra tarafından 28 Eki 2016 tarihinde açılan konu

 1. Büşra

  Büşra Unadikum! Üye

  1.) Mide ağrısı su içmek

  – Mide ağrısının azaltılması için su ve sıvı tüketimine özen gösterilmelidir. Özellikle kusma ile birlikte mide ağrısı söz konusu ise gün içerisinde yeterli miktarda su tüketilmelidir.

  – Her gün düzenli olarak 2 buçuk litre su içilebilir. Su ile birlikte sebze suları da önerilir. Lifli sebzelerin suyu tüketildiğinde mide ve bağırsakların daha sağlıklı çalışmasını sağlar.

  – Nane, papatya ya da zencefil çayı günde birkaç bardak kadar tüketilebilir.

  2.) Mide ağrısına neden olan gıdalar: Şekerli gıdalar

  – Mide ağrısının azaltılması için şekerli gıdalardan uzak durulmalıdır. Şekerli besinlerin tüketimi mideyi yorar ve ağrıların artmasına neden olabilir.

  – şekerli besinler yerine daha çok tuzlu ve yağsız; mideyi bastıran besinler tüketilmelidir.

  3.) Anti asitler

  – Mide ağrısının ve yanmasının azaltılması için anti asitler içilebilir. Ancak ilaç olan anti asitler bir doktora danışılarak kullanılmalıdır.

  4.) Mide ağrısına iyi gelen içecekler: Meyve suyu ile sirke

  – Bir bardak meyve suyunun içerisine bir çay kaşığı sirke eklenerek tüketilebilir. Günde 2 bardak kadar tüketilmesi önerilir.

  5.) Mide ağrısına iyi gelen bitkiler: Mide ağrısına nane çayı

  – Nane içerdiği mentol ile mideyi ve sindirim sistemini rahatlatır. Mide yanması için de önerilen etkili çözümlerden biridir.

  – Bir bardak kaynar suyun içerisine biraz nane eklenir. Bir süre demlenmesi için beklenir. Daha sonra süzülür ve içerisine biraz limon suyu ya da bal eklenerek tüketilir. Her gün birkaç bardak kadar tüketilmesi önerilir.

  7.) Alkolden kaçınmak

  – Midedeki ağrıların azaltılması için alkolden uzak durulmalıdır. Alkol tüketimi midede olası ağrıları artırırken aynı zamanda olası mide yaralarına neden olabilir. Bu nedenle tüketilmesi kesinlikle önerilmez.

  8.) Mide ağrısına sıcak su torbası

  – Sıcak kompres de mide ağrıları için etkili çözümlerden biridir.

  – Sıcak havlu ya da sıcak su torbası karın üzerine kompres olarak uygulanır. Bir süre bekletilir. Uygulama gün içerisinde birkaç kez yapılmalıdır.

  9.) Sıcak duş

  – Sıcak duş da önerilir. Her gün birkaç kez sıcak duş alınması olası ağrıların kısa sürede azaltılmasını sağlar.

  10.) Düzenli masaj

  – Karın ve mide ağrılarının azaltılması için masaj da önerilir. Yapılan düzenli masaj kramp ve sancıların azaltılmasına yardımcı olur.

  11.) Mide ağrısına evde çözümler: Aloe vera suyu

  – Aloe vera suyu mideyi yumuşatır. Midedeki ağrının azaltılmasına yardımcı olurken aynı zamanda kabızlık ve hazımsızlık gibi belirtileri azaltır.

  – Her gün 1 ya da 2 bardak kadar aloe vera suyu tüketilebilir.

  12.) Mide ağrısına evde ne iyi gelir: Zencefil suyu

  – Zencefil farmasötik özelliklere sahiptir. Bu özellikleri ile sindirime yardımcı olur. Sindirim sisteminin daha düzgün çalışmasını sağlar.

  – Bir bardak kaynar suyun içerisine biraz zencefil eklenir. Bir süre demlenmesi beklendikten sonra süzülür ve tüketilir. Her gün birkaç bardak kadar tüketilmesi önerilir.

  alıntı
   
  redyellow bunu beğendi.
 2. Dua Nur

  Dua Nur Profesyonel Üye Üye

  Zencefil, zerdeçal, tarçın aynı miktarda karıştırıp bir su bardağı kaynar suya bir çay kaşığı katın. Ilıyınca için. Şeker hastası anneme bu karışım ile üç tane hapı bıraktırdım. Günde dört defa içiyor. Mide, şeker hastalığı, kan sulandırcı hapları almıyor artık.
   
  redyellow bunu beğendi.