Malta'da Dil Eğitimi

'Yurt dışı Eğitim Önerileri' forumunda 3.Tekil tarafından 4 Eyl 2016 tarihinde açılan konu

1. 3.Tekil

3.Tekil Üye Üye

Malta'da 5 buçuk ay yaşamış birinin şirketlerin yalan yanlış verdiği bilgileri düzeltmek ve tamamen gerçek bilgiler vermek amacıyla bizimle paylaştığı tecrübeleri;

Ben okul olarak EC ye gittim, konaklama olarakta ilk 3 hafta ec'nin aprtmanında(tanya flats) 4 hafta ec'nin otel konaklamasında geri kalan süresinde de tekrardan ec'nin aprtmanında(tanya flats) konakladım.

Yurtlar hakkında:

Yurt sistemi ülkemizdeki gibi değildir 3 seçenek vardır 1. seçenek hostel sistemidir, 2. seçenek ise otel sistemidir, 3. seçenek aile yanıdır.

1) Hostel sistemi: Okul ev satın alır veya kiralar, örneğin bizim evimi 4+1'di.
    Siz okula yazılırken konaklamada öğrenci paylaşımlı evini seçerseniz odalardan birini single(tek) veya çift kişilik olarak kiralarsınız...
    Malta için en iyi konaklama şeklidir.
    + yönleri
    Sınırsız internet
    istediğiniz an eve arkadaş getirme
    yasak olsada istediğiniz an parti yapabilme
    okula ve barlar sokağına çok yakındır geneli.
    diğer konaklama çeşitlerine göre daha lüx'tür.
    en fazla 8 kişiye 1 mutfak düşer.
    genellikle 2 kişiye banyo tuvalet düşer
    - yönleri
    YOK.

2)Otel sistemi: Okula ait bir bina santi otelmiş gibi işletilir fakat bu binada sadece öğrenciler kalır, kız erkek karışıktır yan odanızda kız kalabilir, istenilirse aynı odada da kızlarla kalınabilir.
    + yönleri
    Sosyalleşme konusunda avantajınız olabilir
    Okula olan mesafesi nedeniyle her sabah okula gitmek için yürüyüş yapıp kilo verebilirsiniz ben otelde kalırken bi kaç kg vermiştim
    -yönleri
    200 kişiye 1 büyük mutfak düşer
    mutfakta 4 buzdolabı vardır kilitli değildir, yemekleriniz çalınabilir ki kesin çalınır.
    Odalar çok küçüktür.
    saat 11 den sonra arkadaş getiremezsiniz, KESİNLİKLE YASAK ve aşağıda görevli vardır asla sokmaz.
    Aslında ucuz gibi gözükür ama İnternet için ödeyeceğiniz ücret + her gün otobüse vereceğiniz ücreti düşününce hostel sisteminden pahalıya gelir...

3)Aile yanı konaklama: Malta için EN BERBAT konaklama şeklidir, okul sizin adınıza bir aile ile anlaşır ve onun yanında konaklarsınız.

Neden berbat?
    Çünkü hiç bir özgürlüğünüz yoktur, arkadaş getiremezsiniz hatta arkadaşlarınız sizi kapının önünde bile bekleyemez, laf yaptıkları için biz arkadaşımızı beklerken 500m kadar uzakta bekliyorduk...
    Sonradan diğer konaklama sistemleriyle değiştiremezsiniz. Arkadaşım okula yalvardığı halde değiştirmediler.
    Günde sadece 1 kere duş alabilirsiniz o da ev sahibinin söylediği saatlerde.
    Bilgisayar kullanımınız dikkat çekerse sizden elektirik ücreti talep edebilirler, elektirik parası ödeyen arkadaşlarım oldu.
    Tüm konaklama seçenekleri için:
    Acentalar oda arkadaşınızı beyenmezseniz değiştirirz gibi atıp tutarlar ama özellikle yaz aylarında ASLA ODA ARKADAŞINIZI DEĞİŞTİREMEZSİNİZ.
    Oda arkadaşı değiştirme konusu YALAN özellikle yaz aylarında.
    Okul hakkında:
    EC tamamen eğlence üzerine kurulmuş bir okuldur, okula devamsızlık yapmışsınız ödev yapmamışsınız kimse takmaz.
    Eğer eğlenmek istiyorsanız EC'ye gidin eğerki ingilizce öğrenmek istiyorsanız birazdaha pahalı olan EF okuluna gidin.
    Maltaya ne zaman gidilir:
    Maltaya ingilizce öğrenmek için KESİNLİKLE KIŞ ayında gidilir, yazın elinizi sallasanız türke çarpar ve türkler her zaman türkçe konuştuğu için hiç bir şey öğrenemezsiniz. 2 ayda öğrendiğim ingilizceyi geri kalan 4 ayda geliştiremedim ve hiç türklerle görüşmediğim halde.
    Maltaya gitmeden önce
    Kesinlikle ama kesinlikle 0 ingilizce ile gitmeyin ilk hafta %75 ihtimalle türkiyeye dönersiniz. en az elemetry seviyesinde ingilizce ile gidin.
    MALTA İNGİLİZCE ÖĞRENME YERİ DEĞİL PRATİK ELDE EDİP KONUŞMANIZI GELİŞTİREBİLECEĞİNİZ SOSYALLEŞEBİLECEĞİNİZ BİR ÜLKE.

Maltanın iklimi

Maltanın iklimi hiçte öğyle sanıldığı gibi sıcak değil, kışları insanın içine işleyen soğuk havaları var. Özellikle çok rüzgar oluyor. Ben bavuluma ayakkabı koyarken babam ne gereği var demişti ama gittiğimde keşke bot getirseymişim dedim
    Malta ve bayanlar
    Cinsellik amacıyla maltaya gidiyorsanız çok iyi bir ingilizceniz olmadan hiç bir şey yapamazsınız haberiniz ola, ancak türk kız arkadaş edinirsiniz. Bir çok kişi 3 ay kalıpta 0 skorla döndü. ister inanırsınız ister inanmazsınız.
    Malta ve dini inanış:
    Malta dünya üzerindeki en koyu katolik ülkedir, buna ramen kız erkek ilişkilerinde hiç bir sınır yoktur, sokakta çamaşını indirip tuvalet ihtiyacını gören bayanlarla, veya sokakta ilişkiye giren inanlarla karşılaşmanız muhtemeldir.
    Fiyatlar:
    Barlarda genelde standart fiyat vardır.
    12 shot vodka redbull veya tekila 10 euro
    ismini hatırlamıyorum picka mı ne diyolar o içecek 2 tanesi 15 euro filandır, bu içecek 2 litredir yani 15 euroya 4 litre içki alırsınız
    Market fiyatları
    smirnof 70'lik vodka 11 euro kadar
    6 tane 2 litrelik su 2.5 euro, suya kesinlikle dikkat edin bizim bilgiğimiz sulardan değil geneli, şimdi markaları hatırlamıyorum ama üzerinde spring water yazanlardan alın.
    1 kg et yerine göre 7.5 eurodan başlar 17.5 euroya kadar yükselir.
    büyük dilim pizza 0.75 eurodur türklerin genelde yedikleri, lezzetli ve ekonomik besin kaynağıdır
    burger king menüleri 7 eurodan başlar küsüratları unuttum. 10 euroya kadar çıkar.
    Nasıl para çekilir
    HSBC bank dışında benim dönemimde türkiyede şubesi olan banka yoktur. Kesinlikle hsbc bankasından hesap açtırınız ve öyle gidiniz, gece para çekmeyin çünki yüksek kurdan çekersiniz.
    Ne kadar süre kalmalı:
    En fazla 3 ay kalmalısınız 3 aydan sonra çekilmiyor, insan her gün eğlence içinde olduğunda da sıkılıyor. ben son 2 ay çok sıkılmıştım hatta evden çıkmıyordum. Genelde herkez 1-2 aylık geldikleri için 2 ayın sonunda eski arkadaşlarınız kalmıyor ve her zaman yeni arkadaş edinmelisiniz.
    Aklıma geldikçe yazıcam.
    Sormak istediğiniz herşeyi sorabilirsiniz 1 hafta kadar müsayıtım.
    isteyen arkadaşlara fikir olması için aileme göndermek için kendi çektiğim ev videosunu gönderebilirim, ev ec'nin tania flats evi no 4'tür. ​

2. AkhenAton

AkhenAton Yeni Üye Üye

Maltada yasayan arkadasim vardi. İngilizce ogrenmek icin kaliyordu. Ufacik bir ada yapacak cok fazla bir sey yok diyordu.

3.Tekil bunu beğendi.
  3. Büşra

Büşra Unadikum! Üye

İngilizce öğrenebilmek için gidilmemesi gereken bir ada yani
    Fazla özgür geldi de ...