Kil Maskesinin Faydaları

'Aile ve Sağlık' forumunda Büşra tarafından 24 Eki 2016 tarihinde açılan konu

 1. Büşra

  Büşra Unadikum! Üye

  Kil Maskesinin Faydaları ve Kullanımı


  Toprağın, kayaların, yanardağlardan çıkan tüf ve lavların toz haline gelen parçalarından oluşan kil pek çok mineral barındırır. Ancak kil sadece toprak değildir. Yani toz haline gelmiş toprakla kil birbirinden farklıdır ve kil de çok daha yoğun şekilde mineraller vardır ve yapısal olarak toprağa göre çok daha küçük parçacıklardan oluşur.

  Dünyanın farklı bölgelerinde farklı özelliklerde ve renklerde killer bulunuyor. Kilin rengini daha çok o bölgenin toprağının, kayalarının rengi ve volkanik bir bölge olup olmaması belirliyor. Yüz maskesi olarak kullanılan yeşil, pembe, beyaz, sarı killer çeşitli bölgelerden toplanan killer ve içerdikleri mineraller değişebiliyor.

  Mineral bakımından zengin kilin cilt bakımında kullanılması yeni bir şey değil. Antik çağlardan beri cildi güzelleştirmek için kullanılıyor. Eski Mısır’da Kleopatra’nın güzellik sırlarından birinin kil maskesi olduğuna dair bazı rivayetler var. Aslında süt banyosu, çamur banyosu ve daha pek çok doğal cilt bakımı için “Kleopatra’nın güzellik sırrı” deniyor ama Kleopatra’yı yakından görmediğimiz için cildinin güzelliği hakkında bir fikrimiz yok. Ama kilin cilt için faydalı mineraller içerdiği “kesin bilgi”.

  Kil Maskesinin Faydaları Nelerdir?
  Cilt yüzeyindeki fazla yağı alan kilin en önemli faydası aşırı yağlı ciltlerde yağ üretimini dengelemesi. Düzenli olarak kullandığınızda cildinizin daha az yağlandığını göreceksiniz.

  Tabii yağın fazlası gidince cilt gözenekleri de daha az tıkanıyor. Ayrıca yağ, kir nedeniyle tıkanan gözenekleri açmak için de kil maskesi kullanabilirsiniz.

  Gözeneklerin tıkanması demek daha sık sivilce ve siyah nokta oluşumu demek olduğu için kil maskesiyle bu sorunları önleyebilirsiniz.

  Kil maskesinin bir diğer faydası barındırdığı minerallerle cildi beslemesi ve doğal bir parlaklık vermesi

  Kimler Kil Maskesi Kullanabilir?
  Kil maskesi daha çok yağlı ciltler için önerilmektedir. Çünkü kil maskesinin en önemli özelliği fazla yağı dengelemesidir. Bu anlamda en güçlü etkisi olan kil yeşil kildir. Yani kuru bir cildiniz varsa yeşil kil kullanmanız önerilmez.

  Ama diğer kil çeşitleri, özellikle beyaz kil çok yağlı olmayan ciltlerde de kullanılabilir. Kurutucu etkisi yeşil kile göre daha azdır.

  Cildiniz kuru ve hassassa kil maskesini yüzde bekletme süresini azaltarak cildinizin kurumasını engelleyebilirsiniz. Ayrıca kille birlikte bal ve yoğurt gibi nemlendirici etkisi olan diğer malzemeleri kullanarak kilin kurutucu etkisini azaltabilirsiniz.

  Kil maskesini tüm yüzünüze sürmenize gerek yok. Örneğin sadece “T bölgesi” yağlanıyorsa hazırladığınız kil maskesini sadece bu bölgeye sürerek etkisini görebilirsiniz.

  Aslında kil maskesini kullanıp kullanamayacağınız biraz da size kalmış bir durum ve deneme yanılma yöntemiyle kilin cildinize iyi gelip gelmediğini öğrenebilirsiniz.

  Bentonit Kil (Beyaz Kil): En etkili killerden biri olan bentonit kili sivilcelere karşı etkilidir ve sivilceler nedeniyle tahriş olan cildi yatıştırır. Egzama, sedef nedeniyle tahriş olan cildi sakinleştirmek için de kullanılan bentonit cilde faydalı mineraller bakımından zengindir.
  Yeşil Kil: Aşırı yağlı ciltler için önerilen yeşil kil magnezyum, kalsiyum, potasyum, fosfor ve silika gibi cilt için önemli mineraller içerir. İyileştirici etkisi vardır ve sivilcelerin normalden daha kısa sürede geçmesine yardımcı olur.

  alıntı
   
 2. Ebu Computer

  Ebu Computer Kıdemli Üye Üye

  Maskeyi yapınca çoluk çocuğa görünmemek lazım.

  Hatta hatta aynaya bile bakmamak lazım.

  [​IMG]
   
  Büşra ve bé-khéyâl bunu beğendi.
 3. Büşra

  Büşra Unadikum! Üye

  Küçük ve büyük çocuklara görünmemek lazım evette
  aynaya bakmadan sürülmüyor diye biliyorum =)