Hadisler ışığında duanın kabul edileceği dokuz vakit

'Hadis ve Sünnet Yolu' forumunda Büşra tarafından 15 Eyl 2016 tarihinde açılan konu

1. Büşra

Büşra Unadikum! Üye

1- Gecenin son üçte birinde

-Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'e
    -Hangi dua daha çok kabul edilir? diye sordular.
    -“Gecenin son saatlerinde ve farz namazlardan sonra yapılan dua” buyurdu.
    [Tirmizî, Daavât 79]

2- Ezan okunurken

-Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
    -“İki şey vardır, asla reddedilmezler: Ezan esnasında yapılan dua ile, insanlar birbirine girdikleri savaş sırasında yapılan dua.
    [Muvatta, Nidâ 7, (1, 70)]

3- Ezan ile kamet arasında

Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
    -“Ezan ile kamet arasında yapılan dua reddedilmez.”
    [Ebû Dâvûd, Salât 35]

4- Secdede
    -“Kulun Rabbine en yakın olduğu hal secde halidir. İşte bu sebeple secdede çok dua etmeye bakın!”
    [Müslim, Salât 215]

*Hanefilere göre bir kimsenin namaz'ı esnasında insanların alalade sözlerine benzeyen sözler ile dua etmesi caiz değildir. Mesela 'Allah'ım bana şunu ver, bunu ver.' demek gibi. Yahut insanlardan elde edilmesi mümkün olmayan: 'Allah'ım bana falanca hanımı ver.' demek gibi. Bu tahrimen mekruhtur.

Hanefiler bu konuda şu hadise dayanmaktadır: 'Bu namazda insanların sözlerinden bir şey söylemek caiz olmaz. Namaz ancak bir tesbih, tekbir ve Kur'an okumaktır.

(Müsned, 5/447-448; Nesaî, Sehv, 20; bk. Müslim, Mesâcid, 35; Ebû Dâvûd, Salât, 174)

5- Farz namazlardan sonra

Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’e:
    -Hangi dua daha çok kabul edilir? diye sordular.
    -“Gecenin son saatlerinde ve farz namazlardan sonra yapılan dua” buyurdu.
    [Tirmizî, Daavât 79]

6- Yağmur yağarken

-Müslüman kişi için üç vakit vardır, onlarda dua ederse, sıla-i rahmi kıran ve günah olan bir şey taleb etmedikçe, kendisine mutlaka icabet edilir: Namaz için müezzin ezan okurken susuncaya kadar, savaşta iki saf karşılaşınca Allah aralarında hükmedinceye kadar, yağmur yağarken kesilinceye kadar.
    [İbrahim Canan, Kutub-i Sitte Tercüme ve Şerhi, Akçağ Yayınları:6/524]

7- Yolculukta iken

-“Makbul olduğunda şüphe bulunmayan üç dua vardır:
    -Mazlumun duası; misafirin duası; babanın çocuğuna duası.”
    [Ebû Dâvûd, Vitr 29]

*Allah katında makbul dualardan üç tanesine işaret eden hadisimizin Riyazüs Salihin'de Yolculukda Dua bölümünde zikredilmesi, misafirin duası ile ilgili kısmından dolayıdır.

8- Ramazan ayında

-Ramazan`ın ilk gecesinde Cennet kapıları açılır. Her gece sabaha kadar bir münadi seslenir: Günahlarının affedilmesi için istiğfar eden yok mu? Tevbe eden yok mu? Allah tevbesini kabul buyursun. Dua eden yok mu? Cevap verilsin. Kendisi için bir şey isteyen yok mu? isteği hemen karşılansın.”
    [Müsned, 4:22]

9- İftar ederken

-Oruçlunun iftar vaktindeki duası reddedilmez.”
    [Tirmizi,Daavat,129]
    “Allah'a dua eden herkese Allah icâbet eder. Bu icâbet, ya dünyada peşin olur, ya da ahirete saklanır, yahut da dua ettiği miktarca günahından hafifletilmek suretiyle olur, yeter ki günah talep etmemiş veya sıla-ı rahmin kopmasını istememiş olsun, ya da acele etmemiş olsun.”
    [Buhârî, Daavât, 22]

2. RedveKabul

RedveKabul Kıdemli Üye Üye

büsra seni tenzih ederek yaziyorum.

ne cok seviyoruz böyle konulari, "dua'nin kabul edilecegi vakitler",
    "dua'nin kabul olunacagi mekanlar", "dua'nin kabul edilecegi sahsiyetler",
    "dua'nin kabul edilecegi araclar" ve buna benzer "kuran'in her harfine on sevap"
    "iste su kadar salavat bu kadar sevap", "falanci ayet dertlere sifa gönüllere deva" vs.

adeta Allah'a rüsvet verir gibi, su kadar okudum ver sevap, sirf senin icin gece kalktim Allah'im ver sevap.
    namaz kiliyorum ver sevap. oruc tutuyor ac kaliyorum e hani sevap. su kadar salavat getirdim peygamber hatrina ver Allah'im. ver Allah'im ver...

israil'i kahret Allah'im, düsmanlara firsat verme Allah'im, müslümanlara yardim et Allah'im,
    kafirlere karsi bize yardim et Allah'im...

ne kadar kolay degil mi? yer, mekan, vakit, sahis gözet ve isteyebildigin kadar iste.
    hasa karsinda emir eri var sanki. para isteyene para dagitan, sifa isteyene sifa veren,
    gönül islerine bakan, yuva yapan, bela ve kazalardan koruyan bir hizmetci adeta.
    sunu ver bunu ver, onu kaldir bunu kaldir, sunu indir bunu indir.

hani fiili dua? rabbimiz demiyor mu "siz Allah'a yardim ederseniz o da size yardim eder",
    hani nerede? namaz, oruc, kurban, hac vb. ibadetler Allah'a degil kendimizedir. Allah'in bunlara ihtiyaci yok, bunlara bizim icindir. yoldan sapmayalim, iyi bir müslüman olarak kalalim ve imanimiz güncel, taze, dipdiri kalsin diye var bunlar. yoksa bunlarla Allah'in dinine yardim ediyor falan degiliz.

emeksiz yasamaya alismisiz arkadaslar, isin özü bu. ben bilmem seyhim bilir gibi sefaat inanci, mehdi (kurtarici) inanci,Allah'la aramiza birilerini koymalarimiz da bu emeksiz yasama aliskanligimizin bir sonucudur. su hale bakin, dünya islerini evliyalarin himmetleriyle götürüyoruz, onlar olmazsa helak oluruz, ahiretimizi de sefaate biraktik... bize ne var? bize yine birsey yok iyi mi...

oohhhh iyisi mi biz oturup dua etmeye devam edelim, ver Allah'im ver..

3. lafons

lafons Üye Üye

Hep eleştiri ama doğruyu göstermek yok.

4. RedveKabul

RedveKabul Kıdemli Üye Üye

iyi oku lafons'cugum
    bak fiili dua'dan bahsettik, onu da bir zahmet sen arastiriver
    sen de hazircisin emek sarf et biraz :)

5. lafons

lafons Üye Üye

Sen ne yapıyorsun? Kendi hayatından yaptığın fiili duaya bir örnek verir misin? Ya da her zaman yaptığın gibi meseleyi sulandır.

6. Hanif Yakut

Hanif Yakut Gayretli Üye Üye

red kabul konuyu, konunun içeriğini, hatta hadis usulünü eleştiriyorsun ama tüm bunları paylaşanı tyenzih ediyorsun....buradaki mantık ne

7. muallim08

muallim08 Kıdemli Üye Üye

Allah kabul etsin tüm hayırlı dualarımızı...