Hadi bakalim İhvanforum bunu da cevaplasin!

'Dini Sorular' forumunda ihvan tarafından 9 Ara 2016 tarihinde açılan konu

1. muallim08

muallim08 Süper Moderator Site Yetkilisi Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    433
    Olur ihvan seni kırmam tarafsız bakarım hatta onların tarafından bakarım hatta hiç bakmam. :) Cehennem geniş....

Sen eski Türkiyeyle yeni Türkiyeyi birbirinden ayıramıyorsun. Ve eminim 2000 tırı ard arda dizilmiş vaziyette hiç görmemişsindir. :)

Ben bir tarafım ve tarafsız olmam kesinlikle mümkün değil. Hizbullahın 35 bin askerle girip katliam yaptığı yerde hiç olmazsa insani yardım göndermiyorsan sen de insan değilsin. Senin mantığa göre oturup sıranın Türkiyeye gelmesini bekleyeceğiz ve onlar gibi bizde günün birinde paramparça zavallıca telef olup gideceğiz. Zalime hesap sormaktan korkan tavuklardan değiliz.

Sen teslim edersin :) Adamlar zalim olmaya zorlandı aslında melektiler der verirsin... :)

2. ihvan

ihvan Kıdemli Üye Üye

Alınan Beğeniler:
    345
    Ne yazsam ne anlatsam boş... Türkiye esadla yeniden anlaştığında yeniden konuşuruz abi.

Kırdıysam Affola.

Selametle.

cemaliii bunu beğendi.
  3. cemaliii

cemaliii Gayretli Üye Üye

Alınan Beğeniler:
    73
    muallim yanılıyorsun. eski Türkiye dediğin bu oyunu çok daha önce farketti ve eski Türkiye'nin iki cümlesinden biri irak İran ve Suriye'nin toprak bütünlüğü idi. demireli bu yönde bir araştır bakalım. Onların toprak bütünlüğünü en çok dile getiren kişidir kendisi. gidip görüşmeler bile yapmıştır. ak parti henüz kurulduğu yıllarda hiç sevmediğim perincek tvlere çıkıp büyük Ortadoğu planindan ve Amerika'nın Irak İran Suriye ve Türkiye'yi sıradan parcalama girişiminde bulunacağını söylediğinde komplo teorisi deyip geçmiştim. hatta perincekle alayda etmiştim. ama adam haklı çıktı. Türkiye bu ülkelerin toprak butunlugunden taraf olmazsa sıra bize ve İran'a doğru gelecektir. Suriye kalesi düşmemelidir. nusayriler beter olsun gibi mezhepci yaklasirsaniz sıra bize geldiğinde beter olsun diyecek bir Şii veya sunni ülkede kalmayacaktır.

4. muallim08

Alınan Beğeniler:
    433
    Yanılıyor olabilirim insanım nihayet.

Esed zalimdir ve toprak hesabı üzerinden müslümanları katleden, Azerbaycana karşı Ermenileri destekleyen İran da aynı şekilde zalimdir. Suriyede ve Irakta Saddamı ve Esed ailesini desteleyenler de bunların demir yumruğunu kullanmak için destekleyenlerdir. Zalim kırallar devrini bitirebilridi esed ama yapmadı...

RedveKabul bunu beğendi.
  5. muallim08

Alınan Beğeniler:
    433
    Estağfirullah. Türkiyenin Amerikayla anlaşması Amerikanın zencileri ve kızılderilileri katlettiği, Irakı ve Afganistanı işğal ettiği gerçeğini gizlemez.

Türkiyenin Rusyayla anlaşması onları 1979- 1988 yılları arasında Afganistanı işğal ettikleri gerçeğini örtemez. Çeçenlerin şehitlerini geri getirmez.

Bir gün Bessar veya başka bir zalimle de anlaşma imzalayabilir ama aynı şekilde onların ellerindeki kanı meşrulaştırmaz.

Varsın Antalya köylüleri Rusyaya domates biber patlıcan satsın, karşılığnda doğalgaz gelsin. Allahın azabından bir şey eksilmeyecek.

6. DostunDostu

DostunDostu Gayretli Üye

Alınan Beğeniler:
    163
    Şu an Suriye'de Esat'ı devirme savaşı yok. Tam aksine Esat'ın çekildiği bölgeler kimin olacak diye savaş var. Suriyenin demografik yapısı tarih boyunce hep böyle olmuştur. ''Arap saçı gibi'' deyimi Suriye'nin demografik yapısı için söylenmiş bir deyim.

Bakınız, bir toplum için en uygun yönetim şeklini seçmeden önce halkın arasına girersin. Çapraz sorularla zihin yapısını analiz edersin. Eğer verdiği cevaplar hep mezhepsel ve dinsel açılardan ise o vakit anla ki o toplum için en müsait yönetim şekli DİKTATÖRLÜKTÜR. Burada akla şu soru geliyor: Hangi kesim yönetecek? Bu sorunun cevabını bulmak için asla çoğunluğa veya azınlığa bakmazsın. Çünkü çoğunluk olanı başa getirirsin diğer azınlıklara zulüm yapar. Burada tamamen bütün mezheplerin fikir dünyasına, zihin yapısına bakmak zorundasın. Aralarında en mülayim ve yumuşak olanı tespit edip yönetime onları getirirsin. Eset ailesinin getirilmesi ve Nusayrilerden olması bence bu sebeple olmuştur. Hiç boşuna kızmayın, öfkelenmeyin. Bu herif Şam medereselerini açık tutuyordu. Bu iç savaş çıkana kadar İslam âleminin en kaliteli Sünni eğitimini Şam medreseleri veriyordu. Hatta Eset bu Sünni ulemayla sık sık bir araya geliyor, Alevi olmasına rağmen teb'amın gönlü hoş olsun diye cuma namazlarına bile gidiyordu.. Bunu Sünni kesimden gelen bir liderin Nusayrilere yönelik aynı şekilde yapabileceğine inanmıyorum. Zaten bu yüzden sistemde yolları tıkanmıştır. Bunun böyle olmasının sebebi zulüm olsun diye değil, tam aksine zulmü önlemek!

Bir şeyi incelerken tarafsız bir gözle ele alacaksın. Öyle meshepsel dinsel perspektiflerden bakarak âdil olunmaz. Çünkü bizler, son 150 yıldır bozulan bakış açılarımıza İSLÂM demişiz ve bununla kendimizi kandırıyoruz. Ayrıca devletin dini ADÂLETTİR, ve devletin herkese din, dil, ırk ve mezhep ayırmadan eşit derecede âdil olması beklenir. Delilin nedir diyeceksiniz. Gayet basit. Bakın müslümanlar zulüm görünce nereye sığınıyorlar? Adâletin hakim olduğu ülkelere. Niye zora düşünce birdenbire adâlet aranır oluyor? Eşyanın hakikatini böyle okumak lazım. Sözde ve yazıda yalan olur ama NON VERBAL tezahür eden hakikatte yalan olmaz! Hz. Peygamberin Necaşi'nin ülkesi hakkında dediği cümlede işte bu felsefe yatar. O âdil bir hükümdardır, diyor. Haa, demek ki aslolan din, dil, ırk ve mezhep ayrımı yapmadan herkese karşı âdil olmakmış. Kendinizi bi Necaşi'nin yerine koyun. Onun gözünde Arap yarımadasında yeni bir peygamber gelmiş. Muhtemelen ona göre sahte bir peygamber. Ama mazlum oldukları aşikar olduğu için sahip çıkıyor.

Bunları Eset'in avukatlığını yapmak için yazmıyorum. Lakin ortada duran gerçekler var. Beni bilenler bilir. Bu foruma ilk geldiğim zamanlar Suriye iç savaşı çıktı çıkacak durumdaydı. O zamanlar ''yapmayın, bak Suriye karışırsa bir daha düzelmez'' dediğimde hepiniz ''Eset devrilsinde ne olacaksa olsun'' diye üzerime yüklenmiştiniz. Hatta bana kâfirsin müşriksin sen zalimi destekliyorsun diyenler bile oldu. Kendimi ifade edemiyordum. En sonunda hatırlarsanız demiştim ki ''kitlelerin burnu sürtmeden neyin ne olduğunu anlaması mümkün değilmiş demek ki''. Kitle psikolojisi böyel işliyor malesef.. Gustave Le Bon, Kitlelerin Psikolojisi adlı eserinde diyor ki ''kitleler çocuk gibidir. Nasıl ki çocuk eline sobaya değirmeden akıllanmıyorsa kitlelerde böyledir. Çünkü kitlelerin aklı yoktur, duygularıyla karar alırlar. Akıl, bireye mahsus bir alettir.''.. Bu kitap politikacıların baş ucu kitabıdır. Dikkat ederseniz Erdoğan'da bu kitapta yazanları uyguluyor. Kitleleri çocuk gibi okşuyor, övüyor seviyor falan.. Hatta bir önceki seçimlerde oylar düşünce üç beş bomba patladı, akabinde oyları yükseldi. Yani hissettiriyor, yani yakıyor, canını yakıyor anlasın diye. Çocuk, korku ve sevginin diyalektiği ile hayata hazırlanır. Kitlelerde öyle.. Bu yüzden adına ''bireysel aydınlanma'' denilen şey çok mühim. Bir toplumun bireyleri aydınlanırsa yeri geldiğinde kitleden kendini ayırmasını bilir. Sele kapılıp gitmez. Fitnenin önüne geçilmesi için bireysel aydınlanma denilen şey çok mühim. Eğer bir toplum bunu başaramazsa başı fitneden kurtulmaz. Birini bastırırsın diğer yerden patlak verir. Bitmez. Tek çare cehaletle savaşmak ve bireyleri aydınlatmaktır. Bunu devlet Eğitim Sistemi üzerinden yapması lazım. Biz, eğitim sistemi düzeltilsin derken bunu kastediyoruz. Ula biz bunu dedikçe sistemi tam tersine daha berbat bir hale getiriyorlar. Artık yavaş yavaş baştakilerinde cahil olduğuna inanmaya başladım. Bilmiyorlar abi, bil-mi-yor-lar. Hatta bilmediklerini bile bilmiyorlar. Tam bir futbolcu kafası hakim. Her şeye takım tutar gibi bakıyorlar. Erdoğan İslam Konferansında onca liderin karşısında ''ben kararlarımı alırken Avrupa'ya bakıyorum, onlar ne derse tersini yapıyorum'' deyince ağzım açık öyle baka kaldım! O güne kadar sanıyordum ki Erdoğan halka öyle konuşuyor ama karar alırken böyle değildir. O gün işin öyle olmadığını anladım. Tepeden tırnağa neyse o!

Son düzenleme: 10 Ara 2016
    cemaliii, Ali ve ihvan bunu beğendi.
  7. Büşra

Büşra Unadikum!

Alınan Beğeniler:
    347
    O kadar mubin bir yorum olmuş ki
    Allah razı olsun
    ayakta alkışlıyorum ihvan ...

Yaşamak için değil de ailemin zulme uğradığını görmemek için tereddütsüz
    istişhada kalkışırım ... muallim hocanın attığı bir videoyu izledim de
    benim yüreğim kaldırmıyor zulme uğramışlara
    tahayyül dahi edemiyorum =(

ihvan bunu beğendi.
  8. omerusta

omerusta Üye Üye

Alınan Beğeniler:
    28
    yavhu mubarek insan benim sana karşı bir düşman lığım yok konuyu anlaman babında micaz yaptım
    en iyi kahve kedinin pisliğinden çıkan kahve dir öyle olunca caizmi diye sormanın mantığı neyse seninkide o

9. ALI72

ALI72 Gayretli Üye Üye

Alınan Beğeniler:
    28
    Halife´ye karsi tarih de savas da acilmamissa yada baska ifade ile acilamiyorsada ve ona karsi ayaklanma olmustur.

10. ALI72

ALI72 Gayretli Üye Üye

Alınan Beğeniler:
    28
    Suanda yazmis oldugun gibi meselede okuduklarimdan yola cikarak onlar böyle bir yönetim de ve onun basindaki kisi de senin dedigin gibi ise ona karsi ayaklanmak ve savas da acilmaz diye denir.
    Benim okuduklarim ve dedigim sey de o halifet devleti icin deniliyor.

Son düzenleme: 19 Oca 2017
    Büşra bunu beğendi.