Fidanlara keçiboynuzu pekmezi verdi, sonuç; mükemmel..

'Aile ve Sağlık' forumunda Mehmet tarafından 1 Nis 2017 tarihinde açılan konu

 1. Mehmet

  Mehmet Kıdemli Üye Üye

  Mersin'in Anamur İlçesi'nde, 3 üniversite bitirdikten sonra iş bulamayan 35 yaşındaki Sabit Toru, alternatif tarıma yönelerek yetiştirdiği fidelere keçiboynuzu pekmezi dökerek erken ürün vermesini sağladı
  [​IMG]
  Mersinli Sabit Toru, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Otobüs Kaptanlığı Bölümü, Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi ve Kafkas Üniversitesi Muhasebe Bölümü'nden mezun oldu.
  [​IMG]
  Organik tarıma yönelen Toru, fidanları yetiştirirken ilginç şeyler deniyor.
  [​IMG]
  Bir ziraat mühendisi arkadaşının tavsiyesi ile daha önce harnup pekmezini salatalıkta deneyen Toru, erkenci ürün elde etti.
  [​IMG]
  Bunun üzerine yaklaşık 2 dönüm arazideki 65 dut ağacına keçiboynuzu pekmezi veren Sabit Toru, bu sayede daha yüksek kar etmeyi hedefliyor.
  [​IMG]
  Şu anda dut fiyatları serada olursa kilosu 20 liradan, açık alanda dikili olursa 8-9 liradan satılıyor.
  [​IMG]
  Ben de dutların erken olmasını sağlamak için harnup pekmezi veriyorum.
  [​IMG]
  Dutlar şu anda kızarmaya hatta siyahlaşmaya başladı. Bu nedenle piyasada fiyatlar düşmeden 13-14 liradan satış yapabileceğim.
  [​IMG]
  Böylece erken olgunlaşan dut fiyatı daha yüksek oluyor ben de kiloda yaklaşık 4 lira daha fazla kar elde etmiş oluyorum.
  [​IMG]

  habertürk'ten alıntı
   
 2. Mehmet

  Mehmet Kıdemli Üye Üye

  Ülke böyle insanların katkılarıyla gelişir, büyür.
  Yeni fikirlere, metotlara açık olan, ülkeme hizmet, aileme kazanç ve insanlara helal kazanç yoluyla nasıl yararlı olabilirim düşüncesiyle hareket eden iyi niyetli insanlardan Allah razı olsun, Allah cellecelalehu sofralarında bereketi arttırsın.