Devlete ve topluma dair gündelik yaşamda gözlemlerimiz

'İhvan Sosyal' forumunda Mehmet tarafından 4 Mar 2017 tarihinde açılan konu

 1. Mehmet

  Mehmet Kıdemli Üye Üye

  Devlet; mümkünse ordu ve emniyet dışında kalan bütün alanlardan çekilmeli.
  Hatta vergi toplama işi dahil. Devlet üretim ve hizmet alanlarından çekilince rüşvet çarkı durur, ihmal-kusur, aymazlık tembellik tümden son bulmasa da, çok az rastlanılan istisnai örnek haline gelir.
  Devlet kurumları içinde disiplin sağlanamıyor, zaman içersinde çeteleşmeler görülmeye başlanıyor, ya mesleki dayanışma görüntüsü altında ya da siyasi grupların kontrolunde , dini cemaatlerin denetiminde mensupları her ne haltı yerse yesin o mensubu koruma ve kollama güdüsü harekete geçirilip kusur ve hata işleyene karşı yaptırıma gidil(e)miyor. Bu durum sonuç itibarıyla disiplinsizliğe yol açıyor.
  Özel sektör; kamuda görülen hastalıklı hallere izin vermez, verse yaşayamaz.

  Düşünebilen her insan gündelik hayatın içinde karşılaştığı her olayı dikkatlice gözlemlerse; önemsiz görünen her ayrıntıyı diğer parça parça işleyen ayrıntılarla bütünleştirerek karşısında çok tehlikeli gerçekle karşılaştığının farkına varır.
  Ben bunu şu bir kaç gün içinde çok hızlı bir şekilde resmi ve özel hastane arasındaki farklarda gözlemledim.
   
  salimabi bunu beğendi.
 2. ihvan

  ihvan Kıdemli Üye Üye

  Devlet rüşvet alanı, vereni, ihaleleri peşkeş çekenleri, göz yumanları.. assın yeter. Bak nasıl düzeliyor işler :D
   
  Cenan ve salimabi bunu beğendi.
 3. Mehmet

  Mehmet Kıdemli Üye Üye

  Assın, kessin bizde bunu diyoruz zaten.
  Ama metodumuz farklı
  Rüşvete ortam hazırlayan ilişkiler askıya alınsın, rüşvetin yolları kesilsin.
  Masum birinin canına kıyanlar ve çocuklara tecavüz suçunu işleyenler idam edilsin,asılsın derim cinayet ve yetişkinlere yönelik tecavüz suçlarında ise ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası da talep ederim.
  Ama sistemin kurbanı olan suçlar için asma kesmeyi önerenleri aciz ve şiddet tapıcı olarak görürüm.
   
  Cenan, ihvan ve salimabi bunu beğendi.
 4. ihvan

  ihvan Kıdemli Üye Üye

  Devlet herşeyden el çekerse özel sektör karını maksimize etmek için maaşları asgariye fiyatları azami rakama çıkartır. Sermaye tamamen özel sektörün elinde toplanacağı için hükümetlere dilediği baskıyı yapabilir ki bugün de bunu görüyoruz zaten. kendi içlerinde tekelleşmeler, anlaşmalar... vs ( en basiti sodekso kartlar gibi... )
   
 5. Mehmet

  Mehmet Kıdemli Üye Üye

  Devlet el çektiği alanları yasalarla doldurur/doldurmalı. Mesela çalışanlarla ilgili olarak sendikalı olma zorunluluğu getirilip, sendikaların işverenle birlikte ücretlerin belirlenmesinde rolünu güçlendirmeli. Bu tabi ki yasal güvencelerle mümkün hale getirilebilir.
  Ayrıca, özel sektörün ürettiği ürün ve hizmetlerin sunumunda tüketiciyi koruyan, tüketici haklarını genişleten mevcut yasalarda eksiklikler varsa giderilerek düzen sağlanabilir.
  Ama şu kesin ki devlet ürün ve hizmetin üretimi ve halka sunumunda kalite ve fiyat konusunda özel sektöre kıyasla dezavantajlı konumdadır. Devleti özel sektör karşısında dezavantajlı kılan husu şudur; "devlet kurumunda çalışanlar kendilerinden beklenen perfomansı sergilemeden de her halukarda ücret ve primini alabilir. Şu anda faaliyette olan devlet bankalarından her hangi biri ile özel sektörden herhangi bir bankayı karşılaştırınız. Kuyrukta geçirdiğiniz zamanı ve karşınıza çıkarılan zorlukları hatırlayınız. Bir çoğumuzun farkında olmadığı -belki bazılarımıza göre önemsiz görünen bir çok ayrıntı - bankacılık gibi yaygın şube ve ağlara sahip bir kurum açısından- önemli bir sorun haline gelip, ülke ekonomisine ne kazandırıp, neler kaybettirdiği noktasında belirleyici hale gelir.
  Toplumu oluşturan bizler, devlet kurumlarındaki hantallıktan, bürokrasiden, en önemlisi rüşvetten, adam kayırma ve torpilden şikayetçi iken ve bu durumu iktidarların kusur ve eksiği olarak görüp buna göre tavır alırken, aynı zamanda bu olumsuzluklara kaynaklık eden yapıların tasfiyesine karşı cephe alıyoruz.
  Devlet iç ve dış güvenliğimizi sağlayan emniyet, ordu ve adliye (yargı) dışında kalan tüm alanlardan çekilerek fiyat ve kalite konularında rekabeti teşvik edici bir yapı oluşturmalı. Denetim ve kontrolu -çalışma faaliyetleri yasalarla güvenceye alınmış- sivil örgütlenmelere bırakılmalı. Halk nasıl yöneticilerini iktidara taşıyıp, iktidardan alaşağı edebiliyorsa kendisine kaliteli ürün ve hizmet sunanları seçebilir ve/veya kurallara uymayan özel sektörden yapıları alaşağı etmesini çok iyi bilir.