Atatürk anayasasına geri dönüyoruz

'Serbest Kürsü' forumunda redyellow tarafından 10 Oca 2017 tarihinde açılan konu

1. redyellow

redyellow Profesyonel Üye Üye

Alınan Beğeniler:
    279
    Bekir Bozdağ: Atatürk anayasasına geri dönüyoruz

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, TBMM'de yapılan anayasa değişikliği görüşmelerinde hükümet adına konuşma yaptı.

TBMM Genel Kurulu'nda yeni anayasa görüşmeleri sırasında hükümet adına konuşan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "bizim yaptığımız Atatürk anayasalarına dönmektir. 1921-1924 anayasalarına, partili cumhurbaşkanlığına dönmektir. Siz Atatürk'ün anayasasına karşı çıkıyorsunuz" dedi.

KAYNAK

Bu durumda ihvanforumcuların çoğunluğu HAYIRder herhalde :)

2. salimabi

salimabi Profesyonel Üye

Alınan Beğeniler:
    438
    pardonnnnnnnnnn ?

3. Mehmet

Mehmet Kıdemli Üye Site Yetkilisi Admin

Alınan Beğeniler:
    511
    Adalet bakanı Bekir Bozdağ; chp'lilerin partili cumhurbaşkanlığı eleştirilerine dönük göndermede bulunmuş. Bozdağ'ın yaptığı ironidir, tıpkı senin burda yaptığın gibi.
    CHP döneminde valiler,kaymakamlar o ilin chp il/ilçe başkanı idiler.
    Atatürk ve inönü hem chp genel başkanı hem de cumhurbaşkanı yetkisi kullandılar. Bozdağ chp'lilere göndermede bulunurken haklıdır, ama senin ihvanforumcuların çoğunluğu 'hayır der' demen haksızlıktır. :)

Ebu Computer, 38gayseri ve ukubat bunu beğendi.
  4. redyellow

Alınan Beğeniler:
    279
    Bakın ben bozdağ doğru söylüyor vs. demiyorum, yanlış da söylemiş demiyorum.
    Ben diyorum ki İroni yapmış mironi yapmış, sonuçta Atatürkün anayasasına dönülüyor mu dönülmüyor mu?
    DönülüyorMUŞ, öyle diyor akp.
    O zaman yıllardır cumhuriyetin ilk yıllarını, milli şefliği vs. niye eleştirdik?
    Atatürkün, İsmet inönünün hem c.başkanı hem parti başkanı olmasını, valinin aynı zamanda chp il başkanı olmasını hep eleştirmedik mi?
    Eeee şimdi ne oldu da eleştirdiğimiz şeye sarılıyoruz?

5. muallim08

muallim08 Süper Moderator Site Yetkilisi Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    428
    Atatürk anayasasında devletin dini İslamdır yazıyordu, ayrıca kendisi partili cumhurbaşanıydı. Şimdi parti değişmiş olacak o yüzden karşı çıkıyorlar yoksa chp li bir cumhurbaşkanı olacak olsa çok çağdaş bulurlardı kesinlikle... :)

Son düzenleme: 10 Oca 2017
  6. Mehmet

Alınan Beğeniler:
    511
    İroni : "biriyle ya da bir olayla alay."
    Daha iyi anlaşılsın diye ironi'nin anlamını da ekledik
    redyellow hakikaten hemen her konuda deyim yerindeyse 'işi yokuşa sürmekten' haz alıyorsun.
    Bekir Bozdağ chp'lilerle alay etmiş, sen buna ciddi ciddi sarılmışsın.

Atatürk ve inönü dönemi ile bugün kıyas edilebilir mi?
    tek partili bir dönem ile çok partili dönem nasıl aynı kefeye konulur?

Üstelik gündemde olan 'partili cumhurbaşkanlığı' yani cumhurbaşkanı ve başbakanın yetkilerinin toplanması meselesi; tek partili dikta dönemin ve milli şef dönemleri kıyası da yapılamaz.
    Bu ne inat yahu..

7. redyellow

Alınan Beğeniler:
    279
    hay Allah razı olsun ya :) Şu yaşıma geldim ironi denen şey bilmiyordum, hatta araba tekeri sanmıştım, iyi ki anlamına da ekledin, yoksa cahil kalacaktım:)

Bak mehmet ben ironiyi de yalanı da alayı da iyi biliyorum, bana öğretmenlik yapma.

Alay etmiş diyelim, peki YALAN mı söylemiş?

Atatürk dönemine dönülmüyor mu anayasada?

Atatürk döneminde cumhurbaşkanı partili değil miydi?

ya Allah aşkına niye uzatıyorsun anlamıyorum.

Yok ironiymiş, yok dalga geçmişmiş.

Bırak bozdağı.

ben size soruyorum:

Atatürk dönemini, ismet inönü dönemini, milli şef dönemini, bir kişinin hem c.başkanı hem chp genel başkanı olmasını yıllardır eleştirdik mi eleştirmedik mi_?

sen buna cevap ver kardeşim.

O dönemle bugün kıyas edilemezmiş, niye edilemez sevgili kardeşilm, yasak mı?

Bugün erdoğan var, akp var kıyaslayamıyorsun, kıyaslamak istemiyorsun.

İyi de yarın akp gitti, ismet inönü zihniyetli birisi bu yetkilerle cumhurbaşkanı oldu.

Ne olacak?

8. Mehmet

Alınan Beğeniler:
    511
    Atatürk ve inönü dönemini ;
    Hilafeti kaldırdığı için,
    Önce asıp, sonra yargılama yaptığı için,
    şapka takmayan ahaliyi cezalandırmak amacıyla kendi şehrini denizden savaş gemisi ile bombaladığı için,
    Medeni kanunu İtalya'dan, ceza kanunlarını Fransa'dan alıp milletin dini ve örfi kanunlarını rafa kaldırdığı için,
    Camileri ahıra çevirip, medreseleri kapattığı için,
    Dine sınırlama, müslümanlara baskı uyguladığı için eleştirdik..

Zaman zaman meclis içi ve dışında yaşanan polemiklerde, tartışmalarda siyaseten chp ve şürekasının tek parti döneminde sergilediği katı yönetimi ve uygulamaları eleştirildi evet..
    Valilerin aynı zamanda o ilin chp il başkanı olduğu karşı cevap olarak hatırlatıldı evet..

Ama bunlardan hiç biri şu an mecliste görüşülen 'partili cumhurbaşkanlığı' sistemi ile 'tek parti rejimi' arasında bir benzerlik olduğu sonucuna götürmez.

Hiç bir muhalif hareketi kabullenemeyen, kurtuluş savaşı liderlerine (F.Çakmak vd.) bile tahammul edemeyen, sırf şapka takmamakta ısrar ettiği için vatandaşlarını ipe götüren, şehri bombalayan bir rejimi nasıl bugün ile karşılaştırabiliyorsun?
    Akıl izan kabul etmez sendeki bu mantığı.

9. redyellow

Alınan Beğeniler:
    279
    Ben size Atatürk dönemini, milli şef dönemini HANGİ SEBEPLERLE ELEŞTİRDİNİZ demedim.

İyi oku:

"Atatürk dönemini, ismet inönü dönemini, milli şef dönemini, bir kişinin hem c.başkanı hem chp genel başkanı olmasını yıllardır eleştirdik mi eleştirmedik mi_?"

dedim.

Ha sen diyebilirsin ki "hayır ben o dönemi bir kişinin hem c.başkanı hem chp genel başkanı olmasını eleştirmedim, gayet normal buldum.." o zaman sözüm eleştirenleredir.

10. salimabi

salimabi Profesyonel Üye

Alınan Beğeniler:
    438
    BAŞKANLIK SİSTEMİNİ KİM İSTEMİYOR ?

Pkk istemiyor..

Amerika istemiyor..

İngiltere İstemiyor..

İsrail istemiyor...

Fetö istemiyor...

@redyellow istemiyor

11. redyellow

Alınan Beğeniler:
    279
    Ve salim denen vatandaş boş konuşuyor.

pkklılar yemek yiyor, yeme!

Amerikalılar nefes alıyor, ALMA!

hele hele İTrail... MAVİ MARMARA ŞEHİTLERİNİ 20 MİLYON DOLARA SATANLAR HİÇ KONUŞMASIN.

boş laf üretme.

Sen bana anayasa teklifindeki şu madde türk milletinin, halkının, çalışanın, işçinin, emeklinin vs.vs. lehine olacak de, anlat.

Hadi buyur...

12. salimabi

salimabi Profesyonel Üye

Alınan Beğeniler:
    438
    redyellow denen vatandaşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşş; şu siyaseti hala öğrenemedin gitti başımıza uzman kesiliyon ama klasik SP li hased ve kinin beyninin kıvrımlarını hareket ettittirmiyor,

Mehmet bunu beğendi.
  13. Mehmet

Alınan Beğeniler:
    511
    Vallahi bu tarz hitaptan özellikle kaçınmaya çalıştım. "Redyellow veya başka bir vatandaş farklı görüşe sahip olabilir, bizim göremediğimiz yanlışları görüp eleştirilerde bulunuyor -olabilir- bize düşen bu eleştirilere kulak asmak ve dinlemektir" şeklinde iyi niyet besledim ve buna devam edeceğim ancak, redyellow arkadaşta farklı bir durum var, iddialarına dönük cevapları yok sayıyor, görmezden geliyor. Doğruyu aramak gibi bir derdi olduğuna şahit olmadım. Kararını toptan vermiş. Önüne hangi konu gelirse gelsin -adeta ayarlanmış program gibi- kararını önceden vermiştir.

Son düzenleme: 11 Oca 2017
    38gayseri ve salimabi bunu beğendi.
  14. salimabi

salimabi Profesyonel Üye

Alınan Beğeniler:
    438
    güzel söyledin bende baştan düşündüm başka hitapla yazayım diye ama öyle sert bir giriş yapınca aynıyla mukabele ettim

Mehmet bunu beğendi.
  15. salimabi

salimabi Profesyonel Üye

Alınan Beğeniler:
    438
  16. redyellow

Alınan Beğeniler:
    279

siyaseti öğrenememiş birisi daha :)

17. salimabi

salimabi Profesyonel Üye

Alınan Beğeniler:
    438
    aynı senin gibi mi :D

18. redyellow

Alınan Beğeniler:
    279
    Mehmet, yavaş yavaş salimleşiyorsun, bi husbenleşiyorsun.

Ben hani cevabını görmezden geldim senin ki bu yazıyı yazabildin???

Tercih senin mehmet, ister MEHMET gibi devam et, ister salimleş istersen bi husbenleş.

19. salimabi

salimabi Profesyonel Üye

Alınan Beğeniler:
    438
    ama redyellow laşma :mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:

20. redyellow

Alınan Beğeniler:
    279
    Ben bnu yazdım.

Buna verilen cevap:

SPLİ!

KIVRIM!

KİN!

HASET!

vs.vs.

Bu mudur tartışma uslubu?

bu mudur siyaseti bilmek?

Yok mu anayasa tekilfgini destekleyenler içinde bir kişi çıkıp da "şu madde halkın şu yararına, şu madde milletin şu yararına, şu madde işçinin, köylünün, çalışanın, memurun yararın...:" diyecek birisi???