'ABD Kürtleri kullanıp atacak'

'Gündem ve Haberler' forumunda Mehmet tarafından 21 May 2017 tarihinde açılan konu

 1. Mehmet

  Mehmet Kıdemli Üye Üye

  Independent gazetesi Ortadoğu uzmanı Robert Fisk, ABD'nin PYD/YPG ile ittifakının son bulmasının kaçınılmaz olduğunu belirtti.

  [​IMG]

  Türkiye'yle ABD arasındaki YPG gerilimi sürerken, İngiliz basınının deneyimli Ortadoğu uzmanlarından The Independent gazetesinin yazarı Robert Fisk, gazetesindeki son makalesinde, “Türkiye'nin önemi, her zaman için Kürtlerin devlet isteğine ağır basacaktır” ifadelerini kullandı.

  İRAN'A KARŞI, israil'LE BİRLİKTE SÜNNİ CEPHESİ

  Makalesinde ABD'nin Ortadoğu'da israil'le birlikte İran'a karşı bir Sünni cephesi oluşturmaya çalıştığını savunan Robert Fisk; YPG'nin ağırlığını oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri'nin ‘Rakka'ya doğru harekete geçerek Suriye-Irak bağlantısını kesmeye çalışmasının' da bu amaca hizmet ettiğini yazdı.

  "ABD, SURİYE VE IRAK'IN BÖLÜNMESİNE YARDIM EDİYOR"

  İngiliz yazar, makalenin devamında Türkiye ve Rojavalı Kürtler için şu ifadeleri kullandı:

  “Ve şimdi Kürt güçlerinin Irak'ın Ninova vilayetinde, hiçbir zaman Kürt olmayan Hristiyan veya Müslüman Arap kasabalarını ‘geri aldığı' haberleri geliyor. Kürtler şu an Suriye'deki Kamışlı ve Haseke bölgelerini ‘Kürdistan'ın parçası olarak görüyor. Oysa onlar bu bölgede azınlık. Dolayısıyla, ABD'nin Erdoğan'ı ve ona hâlâ sadık olan az sayıdaki Türk generali öfkelendirecek şekilde bu Kürt gruplara verdiği destek, hem Suriye'nin hem Irak'ın bölünmesine yardımcı oluyor.”

  "ABD, KÜRTLERİ TERK EDECEK"

  Bu durumun böyle devam edemeyeceğini kaydeden Fisk, “Bunun tek sebebi Kürtlerin ihanete uğramak için doğmuş olmaları değil. Görevdeki manyak (Donald Trump) azledilse bile Amerikalıların ihanetine uğrayacaklar. Tıpkı Kissinger günlerinde Saddam'a karşı ihanete uğradıkları gibi. Asıl sebebi, çılgın liderin (Trump) varlığında ya da yokluğunda Türkiye'nin öneminin Kürtlerin devlet isteğine her zaman için ağır basacak olması. İkisi de Sünni ve dolayısıyla kaçınılmaz olarak Kürtler terk edilmesi gerekene kadar ABD için ‘güvenli' müttefik. Bu arada adaleti, insan haklarını, hastalıkları ve ölümü unutabilirsiniz.” dedi.
   
  salimabi bunu beğendi.
 2. Dua Nur

  Dua Nur Profesyonel Üye Üye

  ıslak mendil gibi kullan at.
   
  salimabi bunu beğendi.
 3. Mehmet

  Mehmet Kıdemli Üye Üye

  Terör örgütü pkk dışında kalan ama pkk'yi milliyetçi olmamakla suçlayan Kürt milliyetçisi gruhlar ve Kürt İslami hareketi de (buna HÜDA PAR dahil) ABD'nin pkk'yı kullanıp bir süre sonra yüzüstü bırakacağı düşüncesindedirler.
  Ben; ABD, AB, ve artı Rusya'nın da pkk/ypg ile uzun vadeli bir işbirliği içinde olduklarına inanıyorum.
  Bu işbirliğinin İran'ın Suriye'ye benzer bir iç savaş sürecine sokulacağı dönemde zirveye çıkacağı artık gün gibi aşikar.
  Bizler; 'Arap Baharı zincirinin' Suriye coğrafyasına sıçrayan ve kanlı baas rejimine onun katil diktatörü Esad'ın devrilmesine odaklı bir ayaklanma üzerinden ortadoğuda gelişmeleri okurken, siyonizm ve emperyalizmin I. ve II.Dünya savaşı sonrasında yaz-boz çizdiği haritayı yeniden şekillendirilmeye dayalı taktik ve stratejiyi uygulamaya soktuğunu görmeliyiz.
  Mesele tam olarak, ABD'nin ortadoğuda elde etmek istediği mevzileri sağlamlaştırdıktan sonra uzakdoğu asyaya yöneleceği ve Çin ile olası bir savaş için tüm gücünü dünyanın diğer ucuna odaklayacağı tezine dayanmıyor.
  Eğer biz "ABD belli bir süre sonra terör örgütü pkk/ypg'ye verdiği desteği kesecektir düşüncesine inanarak savunma ve dış politikamızı yürüteceksek en başından kaybettik demektir.

  Şurası kesindir ki Suriye'ye dayalı dış politikamız yanlışlarla doludur. Bu yanlışlar zincirinde Esad'ın 6 ay içinde devrileceği düşüncesi yanlışların en büyüğü oldu. Pkk'nin kuzey Suriye'deki varlığını ve tehlike potansiyelini yeterince önemsemedik. Sunni Arapların düşmanlığını üzerimize çekmemek için DAEŞ'e karşı tam zamanında müdahale etmedik. DAEŞ'in eninde sonunda bir gün aniden ve en azılı bir şekilde düşmanımız olacağı öngörüsünde bulunamadık.
  Suriye ve Irak'ta ister gönüllü, ister paralı ister başka güvence ve bağlılık üzerinden Türkiye'nin öl dediğinde ölen bir milis güç veya örgüt bulundurmadık. ABD ve batının çıkarlarına uygun hareket eden örgütçükler -buna DAEŞ dahil- ve İran'ın kontrolundeki milis ve paramiliter örgütler rahatça at koşturdu.

  Suudi Arabistan ile ABD arasındaki 110 milyar dolarlık silah anlaşması ve islam ülkelerinin nato'su vb. projeler gösteriyor ki yakında İran'da önce gösteriler sonrada patlamalar ve en sonunda iç savaş yaşanacaktır. İran'da Kürtler, Azeriler, Sunni Araplar, Sunni Urdu ve diğer etnik unsurlar bu ayaklanmanın baş aktörü ABD'nin (Suriye'deki ismiyle vekalet savaşları) oyuncağı haline gelecek.

  Bu durumda pkk/ypg'yi İran sahasında da kullanmak isteyecekler, tabi pkk/ypg ve pkk'nın İran kolu pjak bu role çoktan razı.

  Biz kıt kanat bilgimizle önümüzdeki süreci böyle görüyor ve böyle okuyoruz. İnşaallah söylediklerimiz gerçeğe dönüşmez ve oynanan oyunlar siyonizm ve emperyalizmin işbirlikçilerine bela ve musibet olarak döner.
   
 4. bi husben

  bi husben Gayretli Üye Üye

  Zaten ABD nin amaclarından biride İranın suriyede rahatça at koşturmasına imkan vermekti.Yani irana yürü meydan senin dendi iranda bu tuzağa düştü.Ve sunni müslümanların nefretini buyuk olcude kazandı.Çünki direk ABD iana mudahale etseydi başta alkımı zolmak üzere bolgedeki halklar irandan yana olacaklardı buda ABD nin işini çok zorlayacaktı ve ABD başarılı olamayacaktı.İşte suriyede iran hzıbullattt ve diğer şii milislerin yaptığı zulum ve katlıyamlar başta biz sünnilerin nefretini kazanmasına yettide arttı bile.Şimdi israil irana saldırısa israilin başarılı olmasını isteyecek milyonlar bulunabılır ülkemizden.İranın tuzağa düşmesi ve iranın içinde tutup büyüttüğü sunni müslüman nefreti iranın sonunu getirecek kanaatındeyim. İRAN maaleysef müslümanlığın gerekliliğini yapamamış kafir esed ve kavmine destek olmuş katliamları beraber yapmışlardır.şimdi sorarsanız israilmi iranmı helak olsun naşta iran diyeceğimiz su götürmez gerçek.Çünki israilin filistindeki katlıamlarını suriye ile karşılatırdığımızda surıyede zalimlerin zulmu altında can veren muslumnalrın yanında devede kulak kalır