Ağrı kesiciler kadar etkili YIYECEKLER !

'Aile ve Sağlık' forumunda RedveKabul tarafından 24 Ara 2016 tarihinde açılan konu

 1. RedveKabul

  RedveKabul Kıdemli Üye Üye

  Başınız mı ağrıyor yoksa beliniz mi, ya da adet sancısı mı çekiyorsunuz, hayır öyle hemen ilaca sarılmak yok. Bazı yiyecekler var ki hem eczanelerde satılan ağrı kesici ilaçlar kadar etkililer hem de hiçbir yan tesirleri yok. Üstelik vitamin, mineral ve antioksidanları da bonus olarak alıyorsunuz.

  İşe ağrı kesiciler kadar etkili 10 yiyecek ve içecek:

  Zencefil

  Zencefil özellikle bulantı ve mide şikâyetlerine iyi gelmesiyle bilinir ama aynı zamanda iyi bir ağrı kesicidir. Egzersize bağlı kas ağrıları ve adet sancılarına etkilidir. Bir araştırmada ibuprofen kadar etkili bulunmuştur.

  Nane

  Nane yağı hassas bağırsak sendromu ağrılı krampları, gaz ve şişkinlik gibi şikâyetlerine iyi gelir. Nane çayı da mide dostudur.

  Kırmızıbiber

  Bibere acılığını veren capsaicin ağrı gideren birçok pomatta bulunur. Biberin deriye sürülmesi yerine yenmesi de enflamasyonu baskılar. Acının, beyinden endorfin salgısına yol açması da ağrı uyarılarını azaltır.

  Sızma zeytinyağı

  Zeytinyağındaki oleocanthal ibuprofen kadar etkili bir ağrı kesicidir ve lubricin isimli kimyasal da kıkırdağı korur ve eklemleri rahatlatır. Osteoartriti (eklem kireçlenmesi) olanlara da çok iyi gelir. Zeytinyağının 410 derece üzerine ısıtılması birçok faydasını yok eder.

  Vişne

  Antioksidan ve antienflamatuar kimyasallar bulunan vişne kas ağrılarına karşı birebirdir.

  Zerdeçal

  Zerdeçala turuncu-sarı rengi veren kimyasalların antienflamatuar etkisi vardır. Kurkumin destekleri verilen romatoit artrit ve osteoartritli hastalar daha rahat hareket ettiklerini bildirmişlerdir. Karabiber zerdeçalın emilimini artırdığı için çaya bal ve karabiber eklenerek içilmesi daha tesirli olur.

  Somon

  Antienflamatuar etkileri olan omega3 yağ asitleri sadece kalp hastalığı olanlar için değil romatoit artritli hastalar için de çok etkilidir. Tilapi ve kedi balığı gibi balıkların omega6' dan zengin oldukları ve enflamasyonu artırabilecekleri unutulmamalıdır.

  Kabak çekirdeği

  Kabak çekirdeği adeta magnezyum deposudur ve migren ataklarını önlemede çok işe yarar. Osteoporozu önlemede ve tedavide de etkilidir ama gece kramplarına karşı bir etkisi yoktur. Badem, ceviz, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve bakliyat da diğer önemli magnezyum kaynaklarıdır.

  Yaban mersini

  Enflamasyon ve ağrıyı gideren birçok fitokimyasal vardır. Mevsimi değilse dondurulmuş yaban mersini de yenebilir. Çilek ve portakal da antioksidan ve polifenollerden zengindir ve ağrı gidericidir.

  Gelelim neticeye

  Sağlıklı yaşamak için beslenme çok önemlidir ama bunun için besinlerin birini diğerinden üstün tutmak son derecede yanlıştır.

  Mucize bir besin yoktur; bütün besinler birer mucizedir.

  Besinlerin burada olduğu gibi mideye iyi gelenler, beyne iyi gelenler, hafızaya iyi gelenler, cilde iyi gelenler, ağrıya iyi gelenler diye ayrılması ve numaralandırılması okuyucunun dikkatini çekmek için yapılan bir medya hilesidir.
   
  redyellow bunu beğendi.
 2. RedveKabul

  RedveKabul Kıdemli Üye Üye

  Hayret, alanyalinin muhakkak bir yorumu olurdu.
   
 3. redyellow

  redyellow Profesyonel Üye Üye

  Teşekkürler paylaşım için.
   
  RedveKabul bunu beğendi.
 4. RedveKabul

  RedveKabul Kıdemli Üye Üye

  Zencefil kullanmaya başladık. Özellikle kış aylarında gribal enfeksiyonlara karşı son derece etkili olduğu daha da önemlisi bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi oldugu kanıtlanmış bir bitkidir.

  Zencefili rendeliyor biraz bal ve yarım limon sıkıyor hergun bir tatlı kaşığı kadar tüketiyoruz. Tadı çok hoş olmasa ve boğazı yaksa da bir süre sonra alisiyorsunuz. Tavsiye ederim.
   
  redyellow bunu beğendi.