İmam Malikin Sufilerin haline gülmesi

'İslami Hayat' forumunda İlim Talebesi tarafından 30 Ara 2016 tarihinde açılan konu

1. İlim Talebesi

İlim Talebesi Üye Üye

Alınan Beğeniler:
    15

يا أبا عبد الله عندنا قوم يقال لهم الصوفية يأكلون كثيراً ثم يأخذون في القصائد ثم يقومون فيرقصون.
    فقال مالك: الصبيان هم؟ قال لا.
    قال أمجانين؟ قال لا، قوم مشائخ وغير ذلك عقلاً.
    قال مالك ما سمعت أن أحداً من أهل الإسلام يفعل هذا.
    قال الرجل يل يأكلون ثم يقومون فيرقصون نوائب ويلطم بعضهم رأسه وبعضهم وجهه فضحك مالك ثم قام فدخل منزله.
    فقال أصحاب مالك للرجل لقد كنت يا هذا مشؤوماً على صاحبنا، لقد جالسناه نيفاً وثلاثين سنة فما رأيناه ضحك إلا في هذا اليوم.

İmam el-Kadı Iyaz r.a. Tertibul Medarik’te(2/54) et Tinnisî’den naklediyor; “

İmam Malik r.a.’ın yanında idik. Ashabı da oradalardı. Nusaybin halkından birisi dedi ki;
    Bizim o tarafta “sufiler” denilen bir topluluk var. Çok yiyorlar, sonra kasideler okumaya başlıyor ve kalkıp başlarını ve vücudlarını sallıyorlar

Bunun üzerine imam Malik dedi ki;
    Onlar çocuk mu?”
    Hayır” dedi.
    Peki, onlar deli mi ?” diye sorunca adam dedi ki;
    Hayır onlar şeyhtirler ve akıl sahibidirler.”

İmam Malik dedi ki;
    İslam ehlinden hiç kimsenin böyle yaptığını duymadım!!!”

Adam dedi ki;
    Onlar yiyorlar, sonra kalkıp ayakları üzerinde raks ediyor, bazıları başlarını ve yüzlerini tokatlıyorlar” bunun üzerine imam Malik güldü ve kalkıp evine girdi.

Malik r.a.’ın arkdaşları adama dediler ki;
    Biz otuz küsur senedir İmam Malikin meclisindeydik, bu gün dışında güldüğünü görmedik.”

2. ihvan

ihvan Kıdemli Üye Üye

Alınan Beğeniler:
    296
    İlim talebesi sufilerle ne meselen var?

38gayseri bunu beğendi.
  3. mütefekkir

mütefekkir Gayretli Üye Üye

Alınan Beğeniler:
    141
    İyi de İmam-ı Malik burada kendine anlatılan vasıflara gülmüş, ki anlatılan durumlar anormal zaten..
    çok yiyorlar denilmiş.. hakiki sufiler çok yemez ki, tam tersi yemede,uykuda asgariyle yetinmeyi öğütlerler..
    bana da denilse ben de gülerim, kendine sufi diyen birisi hapur hupur yiyorsa, raksa,kasideye müptelaysa gülünmeyip ne yapılacak ? :)
    İmam-ı Rabbani de eleştiriyor ona bakılırsa bu tip "sufileri"

4. mütefekkir

mütefekkir Gayretli Üye Üye

Alınan Beğeniler:
    141
    İmam Malik: Tasavvuf bilmeyen fakih fasık, tasavvufu bilip de fıkhı bilmeyen ise zındık olur. Bu ikisini birleştiren eden ise hakikate ulaşır".
    Fıkh-ı Maliki şerhi cild 2; s,195 Abdü'l-Baki ez-Zerkanî ve Aliyyü'l-Kâri, aynı eserin 1. cildinin 33. sayfası

Şâzelî-Darkavî Şeyhi Ahmed el-Alavî Risâletü'n-nâsır ma'rûf fi'z-zebbi an mecdi't-tasavvuf adlı eserinde şöyle demiştir:

"İmam Mâlik'in birçok güvenilir kaynakta yer alan sözü şudur: "Her kim tasavvufa girer de fıkıha önem vermezse zındıklığa bulaşmış demektir. Her kim fıkıhçı olur da tasavvufla ilgilenmezse bu kez fıska girmiş demektir. Her ikisini bir arada götürebilen kimse ise hakikat ehlidir."
    Bizce kesin olarak sabittir ki o [İmam Mâlik] sufi bir zât olup, sadece sufileri seven (muhib) bir kimse değildi. Aksi halde, kendi sözünden anlaşılan "her kim fıkıhla uğraşır da tasavvufla meşgul olmazsa fasıklaşır" şeklindeki ifadenin kapsamına kendisi girmiş olur. Allah onu bundan uzak tutsun. Onun böylesine açık ifadelerle tasavvuf ve fıkhın ikisini birden ayrılmaz iki parça olarak gösterip, fıkhı tasavvufsuz eksik görmesi, tasavvuf ekolüne verdiği değeri gösterme noktasında yeterlidir. Netice olarak İmam Mâlik (ra) tasavvuf ve fıkhı bir arada toplayan bir zattır. Bu da kendisinden beklenmeyen bir şey değildir. Çünkü tasavvuf demek, Allah'a yönelmedeki sıdk demektir.

5. abdullah birisi

abdullah birisi Gayretli Üye Üye

Alınan Beğeniler:
    84
    bu ahmaklar, bu zatların, hangi sufileri eleştirdiğini anlamayacak kadar, Allah dostlarına düşmandırlar...

ihvan ve 38gayseri bunu beğendi.
  6. ALI72

ALI72 Gayretli Üye Üye

Alınan Beğeniler:
    28
    İmam Malikin Sufilerin haline gülmesi
    Suanda konu basligi bu ve ne desem ve malesef bazende ne diyecegimi yada daha dogrusu ne söyleyip ortaya koyacagimi tam olarak kestiremiyorum ve kisi herhangi bir konuyu aciyor ve keske onunda hangi acidan bakiyor veya bu konudaki tek düsünce yapisinida bilseydim ve o zamanda elimden gelelini de yazip ve yazmaya da calisirdim.