İmam-ı Azam’a ait şöyle bir söz naklediliyor, “İki sene olmasaydı Numan helak olmuştu.

'Dini Sorular' forumunda hikemiyat tarafından 30 Oca 2017 tarihinde açılan konu

 1. hikemiyat

  hikemiyat Üye Üye

  İmam-ı Azam’a ait şöyle bir söz naklediliyor, “İki sene olmasaydı Numan helak olmuştu.” Bu ifadeden, Caferiler İmam-ı Azam’ın üvey babası ve hocası olan İmam Cafer-i Sadık’a erişmeseydi helak olacağını, bazı tasavvuf ehli ise, vefatından iki sene evvel tanıdığı bir ümmi veliye ulaşmasını istinbat ediyorlar. Bu sözün bir aslı var mıdır?  -Oradaki ifadenin Arapça aslı “Levla Sünnetan le heleke Numan”dır. Yani “İki Sünnet olmasaydı Numan helak olurdu” demektir. Bu iki sünnetten kasıt nedir?  1-Rasulullah’ın(Aleyhissalatu vesselam) sünneti  2-Ashabın Sünneti’dir.  İrbad bin Sariye’den gelen bir hadiste  مِن يعش منكم فيسرى اختلافاً كثيرفعليكم بسنتي وسنة الخلفاء الراشدين المهديين  “Muhakkak benden sonra sizden kim yaşarsa, elbette birçok ihtilaflar görecektir. İş böyle olunca, size sünnetim ve sünnetimle amel edip nefislerini kemale erdiren, Allah Teâlâ’nın onları hak ve doğruya ilettiği Halifelerin sünneti gerek.”(Ebu Davud; hn: 4607, Ahmed İbn-i Hanbel, Müsned; hn: 17114, Tirmizi; C: 5 s: 45) bu ikinci sünnete de işaret edilmiştir.  İmam Ebu Hanife’nin ifadesi “Eğer Rasulullah’ın(Aleyhissalatu vesselam) ve ashabının Sünneti, amelleri, fiilleri, sözleri, yolları olmasaydı, helak olmuştum” manasında olduğu halde, sonradan cahilin biri “Sünnetan”(İki Sünnet) ifadesini “senedan”(İki sene) olarak okumuş ve bu söz cahiller arasında yayılmıştır.  İmam Cafer’in babası İmam Muhammed Bâkır, İmam-ı Azam’ın hadiste şeyhlerindendir. Ondan hadis almıştır. Hal böyleyken nasıl olur da İmam-ı Cafer’i son iki senesinde tanımış olsun?
   
 2. Tahsin EMİN

  Tahsin EMİN Gayretli Üye Üye

  Ben de bir veli arıyorum. Helak olmayayım.
   
 3. hikemiyat

  hikemiyat Üye Üye

  Çok yaygın bilinen yanlış anlamındaki galati meshur olan bir söz burada izah edilmiş lakin galiba yeterince fark edilemedi.
   
 4. hikemiyat

  hikemiyat Üye Üye

  Çok yaygın kullanılan hatalı söz anlamındaki galati meşhur bir kelamın arka planı burada gösterildi ama gereken ilgi görmediği anlaşılıyor.
   
 5. DostunDostu

  DostunDostu Gayretli Üye Üye

  Allah Allaah, millet nelerle uğraşıyor. Tarikatı tasavvufu itibarsızlaştırmak için artık kelime oyunlarına mı başladınız? Fitneye bak, neymiş efendim ''sünnet'' kelimesi cahiller tarafından ''sene'' okunmuş! Kim diyor bunu? Sizin ibare okumaktan aciz, arşiv araştırmaktan yoksun akıl hocalarınız mı? O değil, siz size bunu anlatanlara nasıl hemen inanıyorsunuz? Bu nasıl bir teslimiyettir? Metnin aslına indiniz mi? Aslı nerede? Yazma eserlere baktınız da ''harbiden burada sene değil sünnet yazıyor'' mu dediniz? Yau herkesin lafına ne çabuk inanıyorsunuz, fitneye ne kadar müsaitsiniz arkadaşş..

  Gelmişsin bir de ''gerçekler burada gösterildi ona rağmen ilgi görmüyor'' diyorsun. O kadar kolay mı bu iş?

  Bir şey iddia ediyorsun. Madem iddia sahibi sensin yazma eserin orjinal metnini tara buraya aktar hep birlikte okuyalım. Öyle matbuu eser falan sökmez, yazma kadim metinden alıp göstereceksin. İşkembeden sıkma, aktarma kuru laflarla, basit kelime oyunlarıyla olmaz bu iş, hele mantık cambazlığıyla hiç olmaz. Madem mantıktan gidiyorsun ne demek ''iki sünnet''? İki sünnet mi var? Bir kere ''iki sünnet olmasaydı'' diye başlayan bir cümlenin mantığı yok! İslâm olmasaydı diye başlasa anlarımda iki sünnet ne? Resulullah'ı anladık da ashabın sünneti ne oluyor? Kusura bakma baya bi zorlamışsınız ama tutturamazsınız.

  İslamcılar(!) arasında tasavvufa düşman bir damar var. Küfürle zulümle derdi olmayan ama tasavvufla baya bi derdi olan bozuk bir damar bu. İngiliz ajanları gibi gece gündüz uğraşıyorlar. Şu tasavvufun tarikatların kökünü kurutursak her şey düzelecek mi sanıyorlar acaba? Bu nasıl bir sığlık ya Rabb!!! Görmüyorlar körler, işitmiyorlar sağırlar.. Bugün İslam medeniyetini tutan ve aşağılık kompleksine teslim olmayan tek damar TASAVVUFTUR TARİKATLARDIR. Tarikat ehli var oldukça kendi kompleksleri gün gibi aşikar olduğu için düşman oluyorlar. Çünkü nerede durdukları ve nasıl bir celladına aşıklık içinde şekil aldıkları ve dinlerine şekil verdikleri ancak tasavvuf sayesinde belli oluyor. Kravatlı, deri ceketli, spor sakallı bu tipler sünnete, islam kıyaefetine ve estetiğine yabancılaştıklarının farkında değiller. O kadar sefillerki ingiliz ceketi altına giydikleri yakasız gömlekten başka hiçbir şeyleri yok! A'rafta hödükleştiklerinin farkında değiller. Ne kadar reformcu, mezhep düşmanı tuhaf tip varsa bu kesimin arasından çıkıyor.

  Hiç uğraşmayın. Pergelin ayağı sabit aslanlar gibi yerinde duran bir kesim var. Bu hazmedemediğiniz kesim İslâmın ontolojisini ve epistemolojisini koruyan tek kesimdir. Hürmetiniz yok bari gölge etmeyin.. Hele şu küffarın Işid videoları üzerinden cümle müslümanları yargılaması gibi üç beş video ekleyip tarikat ehlini yargılamanız yok mu! Başka ne beklenir ki, aşık oldukları celladın taktiğini tarikat ehline karşı kullanıyorlar. Açık açık söylüyoruz ama tın yok! Sorgulamıyorlar, nefislerini tanımıyorlar. Nefislerini tanımadıklarını bile bilmiyorlar. Korkunç bir dalalet bu. İnsan bi oturup düşünmez mi yau!

  Bu tiplere en güzel cevabı Prof. Yusuf Kaplan hoca veriyor; tarikat ehlinin derdi Allah rızası, bunların derdi de tarikat ehlinin Allah rızasını kendine dert etmesi. Böyle işte..
   
  Son düzenleme: 11 May 2017
 6. DostunDostu

  DostunDostu Gayretli Üye Üye

  .... Dervişleri Allah ile sıkıntısı olmayan her kesim seviyor. Bu tipleri rahatsız eden nokta işte bu! Derinliği olmayan sığ bir İslâm anlayışı yayılsın, iş futbol takımı tutar gibi markalaşsın ki kalabalık yığınları sığ sloganlarla hop kaldırıp hop indirelim. Hem böyle bir fırkalaşmayla meydanlarda güzel stratejiler belirlenir. UNUTMAYIN Kİ stratejisyenler için hesap edilir yığınlar kadar güzel başka satranç taşı yoktur. Yürüyün denince sokağa çıkan, çekilin deyince inine çekilen, öl deyince ölen, öldür deyince öldüren Allah'la hiçbir manevi bağı olmayan basiretsiz futbol amigosu islamcılar isteniyor. Diğer ideolojik fikirlerde bu zaten bolca mevcut lakin islamî kesimde şu gözü kör olasıca(!) tasavvuf ehli bu oyuna bir türlü gelmiyor. Ne yapalım? Bari hödükleştirdiğimiz islamcıları bunların üzerine salalım, itibarsızlaştırıp içten yok edelim.